Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się odtworzeniem oraz poprawą utraconego lub uszkodzonego uzębienia. W naszej przychodni Dentus leczenie protetyczne jest realizowane poprzez kompleksowe łączenie wiedzy zakresu endodoncji, chirurgii szczękowej i ortodoncji. Bowiem nasi specjaliści protetycy zajmują się nie tylko przywróceniem samej estetyki uśmiechu, ale również przeciwdziałają powstaniem zaburzeń w obrębie jamy ustnej i stawów skroniowo-żuchwowych. Całkowita lub częściowa utrata uzębienia upośledza funkcje narządu żucia, niekorzystnie wpływa na wygląd twarzy pacjenta, co w konsekwencji doprowadza do niskiej samooceny i obniżenia komfortu życia. W naszym gabinecie protetycznym w szczególności zajmujemy się uzupełnianiem braku uzębienia, nieprawidłowym kształtem zębów, korekcją diastemy oraz nadbudową uszkodzonych zębów.
Jak przeprowadzamy leczenie protetyczne?
W przychodni Dentus leczenie protetyczne opiera się na kompleksowym podejściu do pacjenta. Podczas pierwszej wizyty ustalana jest stan uzębienia oraz potrzeba konsultacji ze specjalistami z dziedziny endodoncji, chirurgii szczękowej, czy ortodoncji. Przeprowadzone zostają potrzebne badania radiologiczne i kliniczne. Dopiero na podstawie pełnej diagnostyki stomatolog ustala plan leczenia, który zazwyczaj składa się z kilku etapów. W zależności od stanu uzębienia pacjenta proponujemy szereg nowoczesnych rozwiązań, które pomogą przywrócić piękny uśmiech.
Uzupełnienia ruchome
Uzupełnienia ruchome stosowane są w przypadku bezzębia lub rozległej utraty zębów. Opierane są one na błonie śluzowej lub na sąsiadujących zębach. Mogą być wyjmowane w celu przeprowadzenia zabiegów higienicznych oraz na noc. W uzupełnieniach ruchomych stosuje się:
- protezy akrylowe,
- protezy szkieletowe,
- protezy overdenture.
Uzupełnienia stałe to trwale zamocowane elementy protetyczne, które są przytwierdzane do zęba lub implantu. Nie ma możliwości ich wyjęcia. Wśród nich stosuje się:
- licówki, czyli cienkie nakładki przymocowywane do powierzchni zębów przednich od strony warg,
- korony, które uzupełniają powierzchnię jednego zęba i przyjmują jego funkcje,
- mosty, składające się z przęsła przyjmującego rolę utraconego zęba i elementów mocujących na filarach (zębach, implantach).
Nie należy zwlekać z podjęciem leczenia protetycznego, gdyż utrata na stałe zęba niesie ze sobą poważne konsekwencje. Najczęściej w wyniku braku uzupełnienia uzębienia dochodzi do zaniku kości w szczęce lub żuchwie. Doprowadza to z kolei do bardzo poważnych konsekwencji w układzie żucia, trawienia i funkcjonowania kości twarzoczaszki. Ponadto efektem braku zęba są patologie związane z przechylaniem się i wysuwaniem się zębów. Pojawiają się liczne choroby przyzębia, a pozostałe, zachowane zęby ulegają nadmiernemu przeciążeniu i wyniszczeniu.