Zalecenia

dla Pacjentów użytkujących aparat stały

Zalecenia dla Pacjenta
użytkującego aparat stały:

Sukces leczenia ortodontycznego zależy w znacznym stopniu od pacjenta, który powinien współpracować z lekarzem i wypełniać jego zalecenia oraz zgłaszać się na wizyty kontrolne w wyznaczonym terminie.

Każdą usterkę w aparacie stałym należy zgłosić w celu przyspieszenia terminu wizyty kontrolnej lub wcześniejszego naprawienia awarii.

Pierwsze kilka dni po montażu aparatu to czas, w którym śluzówka jamy ustnej jest szczególnie narażona na otarcia spowodowane elementami aparatu. W celu doraźnej pomocyw tym trudnym czasie pacjent może użytkować specjalny wosk lub silikon ortodontyczny. Na powstałe na śluzówce jamy ustnej afty lub ranki można aplikować kilka razy dziennie maść SOLCOSERYL lub DEZAFTAN.

Każda wizyta aktywacyjna wiaże się z dyskomfortem ustępującym w ciągu kolejnych 3-5 dni.

Podczas użytkowania aparatów stałych konieczne jest przestrzeganie miękkiej diety. Drobne i twarde oraz ciągnące pokarmy mogą uszkadzać elementy aparatu co prowadzi do wydłużenia czasu leczenia. Należy unikać: orzeszków, mentosów, landrynek, groszków, gumy do żucia, cukierków toffi. Twarde owoce i warzywa należy ścierać na tarce lub kroić na małe kawałki.

W razie wystąpienia dużych dolegliwości bólowych można doraźnie przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

W czasie użytkowania aparatu stałego konieczne jest utrzymanie idelanej higieny jamy ustnej. Elementy aparatu są miejscem zwiększającym retencję płytki bakteryjnej. Należy starannie czyścić zęby po każdym posiłku, używając szczoteczki i pasty do zębów zawierającej fluor. W celu lepszego usunięcia gromadzącego się osadu konieczne jest używanie szczoteczek międzyzębowych, jednopęczkowych oraz nici SUPER FLOSS Oral B. W przypadku niedostatecznej higieny jamy ustnej lekarz może zdecydować o przedterminowym demontażu aparatu w trosce o zachowanie zdrowia zębów i przyzębia pacjenta.

Zostań naszym pacjentem

Zadzwoń, umów się na wizytę u dentysty.

Image

ul.Krótka 46 F
96-300 Żyrardów

tel. 46 855 23 33
tel: 501 708 615
email: dentusgabinet@gmail.com

Prawa autorskie © Dentus 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.