Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu i wad szczękowo – twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych za pomocą specjalistycznych aparatów stałych i ruchomych. Celem leczenia ortodontycznego jest nie tylko poprawa estetyki uzębienia, ale również zapobieganie poważnym konsekwencjom nieleczonych wad zgryzu takich jak wady wymowy, czy znaczne osłabienie i niszczenie uzębienia.
Leczenie ortodontyczne dzieci
W naszej przychodni Dentus przeprowadzamy leczenie ortodontyczne dzieci. W tym celu najczęściej stosujemy aparaty ruchome, które można nosić nawet w przypadku posiadania jeszcze zębów mlecznych. Leczenie wad zgryzu w okresie dziecięcym jest niezwykle ważne, gdyż zapobiega utrwaleniu się wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne u dzieci przynosi też najszybsze pozytywne efekty. Dokładamy wszelkich starań, by leczenie ortodontyczne było dla najmłodszych pacjentów komfortowe i akceptowalne.
Leczenie ortodontyczne młodzieży i dorosłych
W przychodni Dentus realizujemy leczenie ortodontyczne starszych pacjentów przy zapewnieniu stałych aparatów. W nowoczesnej ortodoncji wykorzystujemy rozwiązania, które są idealnie dopasowane nie tylko do wady zgryzu, ale również do indywidualnych preferencji pacjenta. Mogą to być zatem stałe aparaty metalowe, które choć są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, z powodzeniem leczą wady zgryzu. Stosujemy również aparaty estetyczne, zawierające mało lub w ogóle niewidoczne zamki. Możemy również wykonać specjalne ruchome nakładki, przeznaczone dla tych dorosłych pacjentów, którzy nie mogą nosić aparatu stałego.
Jak wygląda leczenie ortodontyczne
Do ortodonty zapraszamy wszystkich pacjentów, u których stwierdzono wadę zgryzu. Za pomocą odpowiednio dobranego aparatu można z powodzeniem wyleczyć takie wady jak tyłozgryz, przodozgryz, stłoczenia, zgryz krzyżowy, czy wiele innych. Dla skuteczności leczenia ważne jest pełne zrealizowanie następujących etapów:
- Etap diagnostyki, ustalany jest zakres wady zgryzu, wykonuje się zdjęcia radiologiczne, wyciski oraz omawiane są oczekiwania pacjenta.
- Etap planowania leczenia, ortodonta przedstawia możliwe kierunki leczenia i określa spodziewane efekty.
- Etap realizacji leczenia, który rozpoczyna się poprzez zamontowanie aparatu stałego, lub dostarczenie aparatu ruchomego. W dalszej kolejności przeprowadzana jest określona ilość badań kontrolnych, podczas których aparat jest odpowiednio korygowany, w celu dalszej stopniowej korekcji wady zgryzu. Długość tego etapu jest uzależniona od stopnia poprawy, zazwyczaj trwa od roku do nawet trzech lat.
- Etap retencji, polega na usunięciu aparatu i zastosowaniu odpowiednich retainerów, których zadaniem jest podtrzymanie efektów leczenia. Etap ten zwykle trwa dwukrotnie dłużej niż sam aktywny proces leczenia.